I znowu coś ciekawego


W zbiorach Muzeum Krakowa znajduje się ponad 8500 negatywów na podłożu szklanym z zakładu Ignacego Kriegera. Wśród nich jest jeden, który do tej pory nie zwracał na siebie zbytniej uwagi, nie miał nawet cyfrowego odwzorowania. Ujęcie to znane było z odbitki, ale nie wzbudzało większego poruszenia. W wyniku prowadzonych prac konserwatorskich klisza ta została oczyszczona i zdigitalizowana. Mogliśmy się w końcu przyjrzeć się szczegółom. I cóż zobaczyliśmy…

Na pierwszym planie tory kolejowe i słupek z numerem 12 – oznacza to, że został postawiony na 1200 metrze od stacji kolejowej w Krakowie. Jest lekko pochylony w prawo, w stronę kierunku jazdy co przypomina nam, że w Galicji obowiązywał lewostronny ruch kołowy.

Nieco wyżej wykop, z którego wybierano ziemię na potrzeby budowy nasypu kolejowego, ale najciekawsze jest nieco powyżej …

… jak się przyjrzymy temu fragmentowi to zauważymy rząd rosnących wierzb, jakby wzdłuż koryta rzeki – to brzeg Starej Wisły kilka lat przed jej zasypaniem.

Widzimy też ul. Grzegórzecką, na zbliżonym fragmencie ograniczona jest od strony rzeki barierką…

… z prawej nieistniejące budynki, które stały przy ul. Grzegórzeckiej miedzy dzisiejszą ul. Św. Łazarza a nasypem kolejowym, dziś w tym miejscu stoją kamienice.

Powyżej zabudowania przy ul. Kopernika …

… i kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bardziej znany po wezwaniem św. Łazarza, z charakterystycznymi dwiema wieżami i hełmami – w 1885 roku hełmy zastąpionymi obecnymi.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This