Śladami Natana Kriegera – część 5


Sezon turystyczny czas zacząć, po zimowej przerwie wracamy zatem do zeszłorocznego cyklu i ruszamy śladem Natana Kriegera. Kolejnym punktem, który znalazł się na jego fotograficznym szlaku, jest jeden z najwspanialszych zabytków polskiego renesansu – zamek w Baranowie Sandomierskim. Rezydencja możnego rodu Leszczyńskich została wzniesiona w latach 1591-1606, a swą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego zamku na Wawelu, zawdzięcza najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucciemu.

Fot. Natan Krieger, około 1900, ze zbiorów Muzeum Krakowa
Fot. Natan Krieger, około 1900, ze zbiorów Muzeum Krakowa

Określenie „Mały Wawel” jest w tym przypadku w pełni uzasadnione. Zamek w Baranowie zachwyca nie tylko bryłą, ale też wyrafinowaną kompozycją dziedzińca wewnętrznego, który znajduje się na wysokości pierwszego piętra, w związku z czym wchodzi się nań po schodach. Dziedziniec wyróżnia się wspaniałą kolumnadą krużganków z paradnymi schodami okalającymi wejście.

Fot. Natan Krieger, około 1900, ze zbiorów Muzeum Krakowa

Dzieje zamku były skomplikowane, wielokrotnie zmieniał on właścicieli. Po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej budowla w latach 1959-1969 została odrestaurowana przez państwo i przekazana Zakładom Przetwórczym Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu, które urządziły tu muzeum przemysłu siarczanego, działające do 1995 r. Obecnie część pomieszczeń jest udostępniana zwiedzającym, działa tu również restauracja, hotel i centrum konferencyjne. Może ktoś z Was zajrzy tam podczas majówki?

Fot. Anna Kwiatek, 2017

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This