Matka fotografów


Pewnie wszyscy bywalcy tego portalu wiedzą, że zakład fotograficzny Kriegerów był swego rodzaju firmą rodzinną: założony przez Ignacego, po jego śmierci prowadzony przez syna Natana i córkę Amalię, którzy zapewne już wcześniej pomagali ojcu, zdobywając wiedzę i umiejętności niezbędne w zawodzie fotografa. Powszechnie znany jest zatem ojciec rodziny oraz dwoje dzieci, które kontynuowały jego działalność. A co z pozostałymi członkami rodziny Kriegerów?

Rodzina Kriegerów. Fot. Ignacy Krieger, lata 80. XIX w., wł. Muzeum Krakowa

W zbiorach Muzeum Krakowa zachowała się pełna uroku fotografia, na której Ignacy Krieger uwiecznił swoją rodzinę. Dziś, z okazji Dnia Matki, kilka słów chcemy poświęcić jego żonie Hannie. Niestety, nasza wiedza na jej temat jest bardzo uboga, znamy jedynie podstawowe fakty z jej biografii. Urodziła się w 1818 lub 1820 roku w rodzinie Thiebergerów. Po ślubie z Ignacym mieszkała w Lipniku (dziś część Bielska-Białej), gdzie na świat przyszło ich pięcioro dzieci: Janetta, Natan, Amalia, Franciszka i Paulina. Po przeprowadzce do Krakowa urodziła jeszcze jedną córkę Józefę. Ciekawostką jest fakt, że w aktach metrykalnych Józefa figuruje jako dziecko nieślubne, legitymowane dopiero w związku ze ślubem rodziców, który miał miejsce w 1883 roku – zapewne było to urzędowe poświadczenie wcześniejszej ceremonii religijnej, bowiem w tamtym czasie rytualne małżeństwa zawierane przez ludność żydowską nie miały mocy prawnej. Hanna zmarła w 1899 roku, a więc przeżyła swego męża o 10 lat.

Hanna Krieger. Fot. Ignacy Krieger, lata 80. XIX w., wł. Muzeum Krakowa

Rodzi się pytanie, czy żona Ignacego Kriegera była w jakikolwiek sposób zaangażowana w pracę jego atelier. Nie zachowały się żadne przekazy źródłowe, które by to potwierdzały, natomiast nie można tego wykluczyć. Na pewno nie był to jednak wymiar współpracy znany z innych przykładów, takich jak Amalia Szubert, która była najważniejszą współpracownicą swego męża Awita i sprawowała pieczę nad filią jego atelier w Szczawnicy, czy Maria Bizańska, która przejęła prowadzenie zakładu po śmierci męża Stanisława. W rodzinie Kriegerów rola współpracowników i spadkobierców przypadła w udziale Natanowi i Amalii.

Hanna Krieger. Fot. Ignacy Krieger, lata 80. XIX w., wł. Muzeum Krakowa

Korzystając z okazji, na zakończenie tego wpisu przesyłamy najlepsze życzenia dla wszystkich Mam! Jak najwięcej dobrych, radosnych, spokojnych chwil z Waszymi małymi i większymi pociechami 🥰

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This