Z szablą i w kontuszu
Kontusz przepasany ozdobnym jedwabnym pasem, na głowie kołpak z piórem, szabla u boku – oto niektóre elementy stroju polskiego szlachcica. Ubiór ten nie odszedł w przeszłość wraz z końcem epoki staropolskiej, ale po upadku Rzeczypospolitej nabrał nowego znaczenia jako strój narodowy. W okresie zaborów był wyrazem uczuć patriotycznych i przywiązania do przeszłości.
Mężczyzna w stroju polskim. Fot. Ignacy Krieger, lata 70. XIX w., ze zbiorów MHK
Szczególną popularnością strój ten cieszył się wśród elit Galicji w dobie autonomii, gdyż tutaj właśnie najszersze były możliwości pielęgnowania ducha narodowego. Nie był oczywiście noszony na co dzień, ale zakładano go przy okazji różnych uroczystości. Co ciekawe, stylizowane stroje narodowe nosiły również panie. Zachowało się wiele fotografii z przełomu XIX i XX wieku, na których klienci pozują w takim ubiorze. Pochodzą one z atelier Ignacego Kriegera, jak i innych renomowanych krakowskich zakładów fotograficznych. Znajdziemy wśród nich portrety osób anonimowych, ale też znanych postaci, takich jak prezydent Krakowa Mikołaj Zyblikiewicz, architekt Tomasz Pryliński czy hrabia Artur Potocki.
Mikołaj Zyblikiewicz. Fot. Walery Rzewuski, lata 70. XIX w., ze zbiorów MHK
Tomasz Pryliński. Fot. Walery Rzewuski, lata 80. XIX w., ze zbiorów MHK
Hrabia Artur Potocki. Fot. Walery Rzewuski, lata 80. XIX w., ze zbiorów MHK
Grupa mężczyzn w strojach polskich. Fot. Stanisław Bizański, około 1890, ze zbiorów MHK
Mężczyzna w stroju polskim – fotografia kolorowana. Fot. Ignacy Krieger, lata 70. XIX w., ze zbiorów MHK
Mężczyzna w stroju polskim. Fot. Ignacy Krieger, lata 70. XIX w., ze zbiorów MHK
Para w strojach narodowych. Fot. Juliusz Mien, około 1895, ze zbiorów MHK
Kobieta w stroju polskim. Fot. Juliusz Mien, około 1895, ze zbiorów MHK
22 marca 2019
Na ostatnim zdjęciu jest siostra mojej babci Helena z Kowalskich Gólska żona dr med. Stanisława Gólskiego (oczywiście jeszcze jako panna) córka Zygmunta Kowalskiego Dyrektora Kasy Oszczędności Miasta Krakowa.
28 marca 2019
Dziękujemy za informację! Na odwrocie znajduje się odręczna notatka o treści: „Mamy drużka Kowalska”. Pozdrawiamy serdecznie!