URODZINY


W 2017 roku świętowaliśmy jubileusz 200-lecia urodzin Ignacego Kriegera, który przyszedł na świat w 1817 roku.

 

Za nami  urodzinowe obchody, czyli cykl wydarzeń obejmujący wykłady, grę miejską, spacer śladami fotografa i warsztaty dla dzieci.

Jedną z ciekawszych propozycji była gra miejska pt. „Tajemnica rozbitej kliszy”, która przyciągnęła 40 tropicieli krakowskich zagadek. Żądni przygód miłośnicy historii wcielili się w rolę kandydatów na asystentów Mistrza Ignacego Kriegera i spędzili kilka godzin krążąc ulicami Starego Miasta i Kazimierza w poszukiwaniu odpowiedzi na  podchwytliwe pytania. Zwyciężyła drużyna o wdzięcznej nazwie „Smoki podwawelskie”, która zdobyła najwięcej punktów i pokonała niełatwą trasę w najszybszym tempie. Na zwycięzców i pozostałych uczestników gry czekały pamiątkowe upominki.

 

Fot. Andrzej Janikowski

Kulminacja urodzin miała miejsce w trakcie Nocy Muzeów, kiedy na kilka godzin reaktywowało się atelier Kriegerów zaaranżowane w Starej Synagodze. Dzięki przygotowanym rekwizytom i strojom można było odbyć fotograficzną podróż w czasie pozując do portretów pod kierunkiem samego Mistrza Ignacego i jego pomocników. Z tej niezwykłej okazji skorzystało 160 osób. Nie mogło oczywiście zabraknąć okolicznościowego tortu, z dekoracją w formie – jakżeby inaczej! – XIX-wiecznego aparatu fotograficznego. W czasie Nocy Muzeów miała również miejsce prapremiera niezwykłego filmu zmontowanego z wykorzystaniem fotografii z zakładu Kriegerów. Fabuła z pewnością zaskoczyła niejednego z widzów!

Fot. Tomasz Kalarus

Link do filmu: https://vimeo.com/223599020

Share This