Anatomia miasta.
Kraków w obiektywie Kriegerów.

Wydajmy wspólnie album z fotografiami Kriegerów!

Album, który zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni. Z Krakowa współczesnego – dynamicznego i pędzącego, do miasta z przełomu XIX i XX wieku.

Ponad 200 fotografii dawnego Krakowa, które utworzą opowieść o mieście, żywym organizmie.

Wydawany wspólnie z czytelnikami metodą crowdfundingu!

Jak to by było spacerować po Krakowie sprzed stu lat? Przejść obok Kramów Bogatych, poczuć zapach chleba na placu Szczepańskim, słuchać szumu Rudawy płynącej pod mostem na ul. Retoryka czy podziwiać bananowce rosnące na Plantach.
Taki powrót do przeszłości jest możliwy dzięki fotografiom z zakładu Kriegerów, którymi opiekuje się Muzeum Krakowa. To kolekcja 8,5 tysiąca szklanych klisz – wybitna w skali Europy – już wkrótce także w Twoich rękach!

Projekt

„Anatomia miasta. Kraków w obiektywie Kriegerów” to album, którego esencją jest unikatowa w skali Europy zabytkowa kolekcja 8500 szklanych klisz z Zakładu Fotograficznego Kriegerów. Wielu mistrzów fotografii uczyniło Kraków – miasto o wyjątkowej historii, atmosferze i dynamice – tematem swojej pracy. Wśród nich Ignacy Krieger oraz jego dzieci: Natan i Amalia. Kadry z Krakowa ich autorstwa stały się bardzo popularne, a Krieger zasłynął jako twórca tzw. krajowidoków, odpowiedników dzisiejszych pocztówek. Album, który chcemy wydać w tym roku, powstał z chęci do opowiadania o niezwykłym mieście poprzez niezwykłą kolekcję ze zbiorów Muzeum.

Zaprezentujemy ponad 200 fotografii dawnego Krakowa, które utworzą opowieść o mieście – organizmie, w którym odnaleźć można bijące serce (Rynek Główny), siatkę żył i tętnic wypełniających wnętrze (ulice i place), a nawet pojedyncze komórki (parcele, kamienice, pałace zrośnięte z miastem poprzez swoich mieszkańców). Jak przystało na żywy organizm każde miasto ma także i duszę – sferę duchową miasta wypełniają kościoły, klasztory, miejsca emocjonalnej pamięci, jak Wawel czy kopiec Kościuszki.

Dlaczego to robimy? W ten sposób chcemy ratować potencjał kolekcji klisz, którą Muzeum Krakowa posiada w zbiorach, a która ze względu na technikę wykonania wymaga nieustannie dużych nakładów pracy i środków finansowych. Chcemy oddać w ręce krakowian album, którego warte jest nasze miasto, miasto wciąż pełne wielowątkowych opowieści i tajemnic.

Wesprzyj powstanie albumu – zostań Mecenasem!

Warunkiem wydania albumu będzie wsparcie udzielone nam przez grono naszych odbiorców – czytelników i miłośników historii Krakowa – w formie crowdfundingu. Chcielibyśmy Państwa zainteresować taką formą wsparcia i zachęcić, by wzięli Państwo udział w tym przedsięwzięciu w charakterze mecenasa.

Współpraca z Muzeum Krakowa w tej formie, to możliwość skorzystania z naszego ogromnego potencjału promocyjnego. Poprzez wystawy docieramy do milionów odbiorców, a prowadzona przez nas od wielu lat regularna komunikacja, w kanałach online i offline, pozwoliła na zbudowanie licznej i bardzo aktywnej społeczności odbiorców (FACEBOOK/Newsletter).

Tylko w 2019 roku odwiedziło nas 1 335 760 osób, w tym blisko 360 000 zwiedzających zobaczyło Rynek Podziemny, a 393 000 Fabrykę Schindlera.

Poniżej w przedstawiamy w wersji poglądowej, ofertę sponsorską dla firm i instytucji. Pakiety przedstawiają możliwy zakres współpracy w zakresie mecenatu tego projektu oraz korzyści wizerunkowych i promocyjnych wynikających z takiej współpracy.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie szczegółów współpracy! – Kliknij w przycisk pod pakietem i zostaw dane do kontaktu, lub zadzwoń:

Joanna Bogusz
Kierownik Działu Sprzedaży i Pozyskiwania Funduszy
ul. Jagiellońska 4, 31-010 Kraków
tel. (12) 619-23-16, kom: 573 332 819
e-mail: fundusze@muzeumkrakowa.pl

Oferta sponsorska

egzemplarze albumów
zaproszenie na uroczyste otwarcie Pałacu Krzysztofory
branding na wszelkich materiałach reklamowych
zdjęcia do celów promocyjnych w wysokiej rozdzielczości
roczny karnet dla 2 osób
zwiedzanie z przewodnikiem dowolnego oddziału dla grupy pracowników
zaproszenie na uroczysty "Wieczór z Kriegerem"
udostępnienie prestiżowej "Sali Miedzianej" w Pałacu Krzysztofory
 
Pakiet Brązowy
3000 PLN
3 Albumy
1 podwójne
 
3
1
-
-
-
 
Pakiet Srebrny
5000 PLN
5 Albumów
1 podwójne
 
5
2
1
1
-
 
Pakiet Złoty
10 000 PLN
10 Albumów
2 podwójne
 
10
3
2
1
1 dzień
 

Dodatkowe informacje

Kriegerowie

Ignacy Krieger przybył do Krakowa w 1860 roku i otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny przy ul. Grodzkiej 13. Wkrótce swoje atelier przeniósł do kamienicy Bonerowskiej w narożu Rynku Głównego 42 i ulicy św. Jana. W tym miejscu działało ono ponad pół wieku, aż do likwidacji w 1926 roku. Korzystając z tej lokalizacji, Ignacy bacznie przyglądał się temu, co działo się dookoła. Fotografował zarówno samo miasto, jak i mieszkańców podkrakowskich wsi, którzy regularnie zjeżdżali do Krakowa „na handel”. Tak powstała piękna kolekcja portretów tzw. typów ludowych.

Po śmierci Ignacego w 1889 roku zakład przejął jego syn Natan (1844–1903), a później córka Amalia (1846–1928). Zawodu fotografa oboje wyuczyli się najpewniej w zakładzie ojca, który nieprzerwanie funkcjonował Zakład Fotograficzny Ignacy Krieger.

Kolekcja

W 1926 roku osiemdziesięcioletnia już Amalia, ostatnia właścicielka zakładu, postanowiła zlikwidować atelier. Cały wielotysięczny zbiór szklanych negatywów fotograficznych oraz wyposażenie pracowni przekazała Gminie Miasta Krakowa, skąd ostatecznie trafiły do Muzeum Krakowa

Kolekcja 8,5 tys klisz posiada wyjątkową wartość ikonografiaczną, ponieważ dokumentuje wygląd Krakowa 2. połowy XIX i początku XX w. 3634 klisze wykonane zostały w technice mokrego kolodionu – to najstarsza i najcenniejsza część, a zarazem jedyna taka kolekcja w Polsce i prawdopodobnie jedyna w Europie. Są one niezastąpionym źródłem dla badaczy historii, architektury Krakowa i fotografii. Stanowią bezcenny zabytek i świadectwo rozwoju techniki fotograficznej

Album

Wielotysięczna kolekcja fotografii pochodzących z atelier Kriegerów wzbudza współcześnie ogromne zainteresowanie. Nieustannie przybywa osób zainteresowanych zgłębianiem fenomenu Krakowa i nieustannie dorastają kolejne pokolenia krakowian chcących poznać jego historię.

Dla jednych i drugich fotograficzne kadry Kriegerów są niczym elementarz wiedzy o naszym mieście, stając się przy tym swego rodzaju podręcznikiem do nauki miasta.

Dobrodziejstwa współczesnej techniki, w tym cyfryzacja klisz szklanych, otwierają przed badaczami nowe możliwości. Dzięki doskonałej jakości otrzymanego obrazu, jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wielokrotne powiększenie, a taka praca z fotografią zaczyna przypominać eksplorowanie kolejnej warstwy znaczeń, historii i dziedzictwa.

O Muzeum

Muzeum Krakowa istnieje już ponad 120 lat. Obecnie jest jedną z największych instytucji muzealnych w Europie (łącznie 20 oddziałów) i zajmuje miejsce w czołówce instytucji o największej frekwencji (od 2015 r. regularnie odwiedzane jest przez ponad milion zwiedzających).
Flagowymi markami Muzeum, rozpoznawanymi na świecie, stale obecnymi w rankingach najciekawszych atrakcji Krakowa i Polski, są oddziały: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Rynek Podziemny i Stara Synagoga. Muzeum pod swoją pieczą ma również tak ikoniczne obiekty jak: Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Pałac Krzysztofory, Rydlówka czy dawne kino Światowid w Nowej Hucie. Wyjątkowym w skali Europy miejscem jest Thesaurus Cracoviensis – dostępny dla publiczności magazyn studyjny, będący wyrazem ambicji tworzenia muzeum partycypacyjnego i otwartego. W 2022 roku z kolei planowane jest otwarcie oddziału Muzeum Ruchu Harcerskiego w forcie Łapianka.

Muzeum Krakowa to jednak nie tylko te znane atrakcje turystyczne, ale też kultywowanie najważniejszych lokalnych tradycji, jakimi są szopkarstwo krakowskie i Pochód Lajkonika, oraz działania podejmowane wraz z lokalną społecznością, budowanie więzi i wspólnot w dzielnicach Krakowa. Takimi miejscami rozwoju lokalnej tożsamości są na przykład Muzeum Podgórza, Muzeum Nowej Huty czy Rydlówka. W 2020 r. w strukturach MHK rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Działań Społecznościowych „Jestem Kraków” koordynujące tę sferę aktywności. Podejmujemy współpracę z licznymi środowiskami i organizacjami społecznymi, od Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa po lokalne środowiska i aktywistów miejskich.
Muzeum Krakowa jest kilkukrotnym laureatem najważniejszych nagród muzealnych w Polsce przyznawanych za wystawy, wydawnictwa oraz inwestycje. W 2021 roku zostało nominowane za realizację projektu Thesaurus Cracoviensis do European Museum of the Year Award, czyli corocznego konkursu, którego stawką jest tytuł Europejskiego Muzeum Roku.

Share This